Absolutní vlhkost vzduchu je dána hmotností vodní páry v jednotce objemu vzduchu. Jednotkou absolutní vlhkosti vzduchu je kg/m3.
Akronym pocházející z angličtiny ze slov: Cubic Feet per Minute – jednotka průtoku, udává průtok plynu nebo kapaliny v kubických stopách za jednu minutu. Jedna kubická stopa je zhruba 28,3 litrů, 1CFM je tedy průtok 28,3 litrů za minutu.
Bezbarvý, toxický plyn bez zápachu. Jeho vystavení vysokým koncentracím může být velmi nebezpečné. Zdrojem oxidu uhelnatého je nejčastěji nedokonalé spalování, kouření a provoz motorových vozidel.
Bezbarvý plyn bez zápachu. Vytváří se při metabolické činnosti živých organizmů a při procesu spalování. Procesem dýchání dochází ke změně vdechnutého kyslíku na oxid uhličitý, vydechnutý vzduch dospělého člověka obsahuje průměrně okolo 35 000 až 50 000 ppm CO2. Koncentrace ve venkovním vzduchu ve volné přírodě je 350-400ppm.
Akronym pocházející z angličtiny ze slov "Demand Control Ventilation". Takto se označují systémy ventilace, jejichž okamžitý výkon je závislý na aktuální kvalitě vnitřního vzduchu. Tím dochází k výrazným úsporám energie a nákladů na provoz budov.
Akronym pocházející z angličtiny ze slov "Heating, Ventilating, and Air Conditioning" – topení, ventilace a úprava vzduchu. Označují se tak ventilační zařízení a systémy, které mají za úkol nějakým způsobem pozitivně ovlivňovat kvalitu vnitřního vzduchu.
Bezbarvý plyn s pronikavým zápachem. Vzniká při nedokonalém spalování materiálů s obsahem uhlíku. Nachází se ve výfukových plynech automobilů, v tabákovém kouři, atd. Nachází se i v atmosféře, kde vzniká působením slunečního záření a kyslíku na uhlovodíky obsažené v atmosféře. Často se uvolňuje z bytových materiálů jako je dřevo, dřevoštěpkové desky, nábytek, koberce, obkladový materiál apod.
Akronym pocházející z angličtiny ze slov "Indoor Air Quality" - vnitřní kvalita vzduchu. IAQ se týká kvality vnitřního vzduchu v budovách, který může být znečištěn a může ovlivňovat zdraví a pohodlí obyvatel. IAQ v sobě zahrnuje celou šíři možných znečištění vzduchu počínaje mikrobiologický znečištěním, znečištěním různými alergeny či se může jednat o chemické znečištění (CO, CO2, VOC, Radon). Podle posledních studií se ukazuje, že kvalita vnitřního vzduchu představuje často větší zdravotní riziko než kvalita venkovního vzduchu.
Akronym pocházející z angličtiny ze slov "Nondispersive Infrared” - nerozptýlitelné infračervené záření. Je to název pro metodu často používanou při analýze plynů, kdy se v měřící komůrce měří koncentrace určitého plynu elektro-opticky a to na základě jeho absorpce infračerveného záření o určité vlnové délce.
Akronym pocházející z angličtiny: “parts per million”. Je to jednotka, která znamená jednu částečku dané substance pro 999 999 dalších částic, tedy jeden díl v miliónu.
Radon je bezbarvý radioaktivní plyn vznikající při rozpadu rádia, které se může nacházet v podloží budov popřípadě v některých stavebních materiálech budov. Je to velmi těžký plyn a má tedy snahu se shromažďovat při zemi. Radon představuje velmi rizikový faktor pro zdraví člověka.
Relativní vlhkost vzduchu je poměr mezi množstvím vodních par obsažených ve vzduchu a největším možným množstvím par při dané teplotě. Vyjadřuje se v procentech. Relativní vlhkost se vypočítá jako podíl absolutní vlhkosti vzduchu ku největší absolutní vlhkosti vzduchu při dané teplotě.
Udává se zpravidla teplota rosného bodu. Je to teplota, na kterou by bylo nutné při stálém tlaku ochladit vzduch, aby vodní pára obsažená ve vzduchu se stala takzvanou sytou vodní párou. Sytá vodní pára při dalším snižování teploty vzduchu kapalní - vzniká rosa.
Akronym pocházející z angličtiny ze
slov "Volatile Organic Compounds" - těkavé organické směsi.